Dla wielu kontrowersyjna, inni z kolei uważają, że to ślad historii, która jest nierozerwalnie związana z naszym miastem. Zapraszamy na krótką wycieczkę po historii Bydgoszczy i Palarni Kawy Bromberg Kaffe...
Zacznijmy od etymologii…
Bydgoszcz w swojej historii miała już kilka nazw. Początkowo wiązała się z Brdą i przeprawą przez rzekę. Językoznawcy z kolei nazwę wyprowadzają od imienia Bydgost. Etymologicznie nazwa oznacza gród Bydgosta, a ponadto jest to nazwa prastara. W XVI wieku popularna była forma Bydgoszcza.
Nazwa niemiecka ukształtowała się około XIX wieku i pochodzi od nazwy rzeki Brdy. Niemcy rzekę nazywali Braa lub Brahe, od czego wyprowadzili nazwę Bramberg, później Bromberg. Drugi człon pierwotnie to Burg co oznacza gród, a Berg górę. Pochodziły z jednego źródła, gdyż grody budowane były na wzgórzach. Niemiecka nazwa przechodziła zmiany od Brahenburg, Brahenberg, Bramburg, aż po Bromberg.
Dlatego niemiecka nazwa Bromberg kojarzona jest z Bydgoszczą. To także dzisiejsze tłumaczenie nazwy miasta w języku niemieckim. Podobnie, jak my niemieckie miasto Leipzig nazywamy Lipskiem, tak Niemcy mówią o naszym mieście Bromberg.
Bydgoszcz XIX-wieku
Będąc w Bydgoszczy, można zauważyć przeróżne wpływy zachodnie. Ulice w centrum to wiele kamienic, które pochodzą właśnie z okresu, kiedy miasto nosiło nazwę Bromberg. Na skutek rozbioru Polski, Bydgoszcz została wcielona do Prus. Było to wyniszczone wówczas miasto ze względu na wojny, a także mocno wyludnione.
Ponownie zaczęło się rozwijać już w pod koniec XVIII wieku, kiedy to król Prus Fryderyk II Wielki podjął decyzje o budowie Kanału Bydgoskiego. Z kolei połączenie kolejowe z Berlinem w 1851 roku nadało zupełnie nowy kierunek rozwoju miasta. Stało się ono ważnym ośrodkiem administracyjno-wojskowym. Przez cały wiek XIX funkcjonował Bromberg, w którym wspólnie żyli Polacy, Niemcy i Żydzi. Było to jedno z nielicznych wówczas, wielokulturowych miast europejskich.
Co więcej, uważano, że Bydgoszcz miała charakter niemiecki i zwana była małym Berlinem ze względu na architekturę oraz wszechobecną zieleń. W tym czasie zbudowano wiele reprezentacyjnych obiektów administracyjnych, szkół, szpitali, kościołów, mostów i fabryk. Z jednej strony miasto okupowane było przez Prusy, a z drugiej zaś miało możliwości rozkwitu w tamtym okresie, co możemy zauważyć po dziś dzień.
Dlaczego Bromberg Kaffe?
Jesteśmy firmą, która powstała z miłości do naszego miasta i świeżej kawy. Bromberg nawiązuje do tradycyjnej metody wypalania kawy i miejsca, które chcemy, by było słynne na całym świecie. Tworzymy naszą kawę, w której wszystko jest lokalne — od produkcji, do dystrybucji. Lokalne produkty traktujemy jako szacunek do miejsca, w którym mieszkamy. Nasz punkt znajduje się w centrum miasta przy ulicy Śniadeckich. Tam można zarówno wypić kawę, jak i zakupić ziarna. Powstał także drugi punkt w samym sercu miasta.
Bydgoska kawa wraca na Gdańską!
Nasz drugi punkt powstał przy ulicy Gdańskiej 16 w zabytkowej kamienicy Emila Bernhardta z 1884 roku. Nawiązuje do ówczesnej kawiarni Wiener Cafe, która uważana była za jedno z najbardziej eleganckich, bydgoskich miejsc. Kamienica przylega od południa do Hotelu Pod Orłem, jest do niego zbliżona gabarytowo i stylistycznie. Fasada utrzymana została w stylu eklektycznym, a także znaleźć można elementy klasycystyczne i renesansowe. Aż do 1920 roku na parterze działania popularna Wiedeńska Kawiarnia.
Chcemy przywrócić tamten klimat dawnej Bydgoszczy, którego brakuje w mieście. Starej kawiarni w odnowionym stylu z pyszną kawą. Mamy świadomość, że dziedzictwo architektury z tamtego okresu jest bogate i stanowi w dużym stopniu o atrakcyjności miasta.
Wnętrza to przytulne miejsca, gdzie można napić się kawy, spotkać z przyjaciółmi, odbyć spotkanie biznesowe lub po prostu skryć się z ulubioną książką. Palarnia Kawy Bromberg Kaffe to powrót do przeszłości związanej ze wzajemnym szacunkiem, wielokulturowością, niesamowitą architekturą i aromatyczną bydgoską kawą.