1. Strona główna
  2. BLOG
  3. Droga kawy- od soczystego owocu po ziarnko w ekspresie.

Droga kawy- od soczystego owocu po ziarnko w ekspresie.

Drodzy Kawosze!

Zastanawialiście się kiedyś jak długą i zawiłą drogę musi przejść owoc kawowca, zanim nie trafi do waszego eskpresu czy filiżanki? ;) 

Gdzie uprawiana jest kawa?

Ziarna kawy uważane są za jedne z najbardziej drogocennych towarów handlowych na całym świecie. 

Brazylia, może pochwalić się największą plantacją kawy na całej kuli ziemskiej. 

Rocznie uzyskuje 1/3 całej światowej produkcji. W tamtym rejonie przy obróbce surówca pracuje około pięć milionów ludzi. 

Kawa z Brazylii stanowi także 1/5 część całego eksportu, uważana jest za jedną z najlepszych ziaren Arabici. 

Kolejnym rejonem znanym przede wszystkim z produkcji kawowca jest Wietnam, który otrzymuje około 1,17 mln ton kawy rocznie. 

Jakie warunki potrzebują ziarna kawowca?

Nasiona kawy do kiełkowania potrzebują około 24 stopni. Jednakże zanim drzewka znajdą się na plantacji, potrzebują dojrzeć w tak zwanych szkółkach,

gdzie przez dziesięć miesięcy nabierają odpowiedniej wielkości. Idealną wysokością są 3 metry, do których zawsze są przycinane. 

Dzięki temu, plantacje są wygodne do obróbki. 

 

Jak długo dojrzewają owoce kawowca?

Po zakwitnięciu białych kwiatów, które podobne są do Jaśminu, owoc dojrzewa około 9 mięsiecy. Owoce zawierają zazwyczaj 2 ziarenka kawy,

wyjątkiem jest np ziarno Arabici peaberry, gdzie ziarno uformowane jest jako pojedyńcze, dzięki czemu zawiera więcej esencji.

Dorosłe owoce charakteryzują się czerwono purpurowym kolorem. Drzewka nie dojrzewają jednak równocześnie,

przez co plantacja nie może być zbierana w jednym czasie. 

Metody zbiorów kawy 

Wyróżnia się dwa rodzaje zbiorów kawy. 

Ręcznie - dzięki czemu wyselekcjonowane są tylko i wyłącznie dojrzałe owoce. Jest najbardziej czasochłonne i potrzebuje bardzo dużego nakładu czasu.

Owoce zbierane w ten sposób uważane są za cenniejsze a co za tym idzie - ich cena jest wyższa.

Drugim rodzajem zbiorów jest tak zwane "strząsanie". Do pomocy używa się specjalnych grzebieni lub maszyn. Metodę uważa się za gorszą, ponieważ podczas zbiorów,

wiele owoców zostaje uszkodzonych. 

Najbardziej popularne metody obróbki ziaren kawy

Wyróżnia się przede wszystkim trzy najbardziej popularne metody obróbki ziaren. 

Washed process

  - proces z wykorzystaniem wody. Owoce najpierw trafiają do maszyny zwanej depulper, gdzie mechaniczna tarka zdziera miąższ. 

Następnie ziarna z resztkami miąższu trafiają do basenów fermentacyjnych, gdzie za pomocą wielokrotnego płukania, zostają do końca oczyszczone. 

Jest to najbezpieczniejszy proces, dzięki któremu ziarna mają bardziej szlachetny profil sensoryczny.

Jest to jednak jeden z bardziej kosztownych i trudniejszych procesów.

Natural process

  - proces na sucho. Jest to najstarsza metoda obróbki kawy. Nie wykorzystuje się w niej wody, co zdecydowanie wpływa pozytywnie na środowisko. 

Po zbiorach, owoce wiśni są suszone na słońcu, gdzie miąższ naturalnie wysycha i łatwo oddziela się od ziarenek.

Po oddzieleniu drogocennych ziarenek od skórki, są one ponownie suszone w celu uzyskania odpowiedniej wilgotności. Kawa zdobyta w ten sposób wyróżnia się mocno kwiatowym, owocowym profilem smakowym. Niską kwasowością oraz bardziej wyrazistym body. 

 

Metody palenia ziaren kawy 

Kawa palona jest w specjalnych rzemielśniczych piecach.

Wyróżnia się przede wszystkim trzy metody palenia kawy: jasny, średni oraz ciemny. 
Palenie jasne, odbywa się w temperaturze około 200°C. Temperatura te nie doprowadza do całkowitego skrystalizowania zaturalnego cukru zawartego w kawie,

dzięki czemu ma delikatny, słodki posmak oraz zachowuje jasny, cynamonowy kolor.

Kwasowość kaw wypalanych w ten sposób jest zazwyczaj niska a zawartość kofeiny dosyć wysoka. 

Palenie średnie to najczęściej wykorzystywany sposób. Temperatura potrzebna do odpowiedniego przebiegania procesu waha się między 210 a 220 °C. 

Wyczuwalne zaczyną być bardziej czekoladowo orzechowe nuty smakowe, jednak bardziej goryczkowe. Zawartość kofeina w kawach wypalanych w ten sposób jest optymalna. 

Palenie ciemne większość cukrów w temperaturze 250 °C, która jest wykorzystywana do tej metody obróbki ulega całkowitemu procesowi karmelizacji. 

Ziarna nabierają ciemnobrązowego koloru. Mocno wyczuwalne są nuty smakowe czekolady i orzecha. Poziom kofeiny w ziarnach wypalonych w ten sposób jest bardzo obniżony 

 

CO SŁYCHAĆ W BROMBERG KAFFEE?
Zestawy prezentowe dla Nauczyciela

Zestawy prezentowe dla Nauczyciela

    Koniec roku szkolnego to dla wielu niezwykle wyczekany dzień. Początek wakacji, piękna i słoneczna pogoda, plany na podróże małe i duże... Jest to także okazja do tego, by podziękować nauczycielom za ich pracę i trud włożony w nauczanie. Przygotowane przez nas zestawy prezentowe z etykietą "na…
Dzień Babci i Dziadka z Bromberg Kaffee

Dzień Babci i Dziadka z Bromberg Kaffee

Dzień Babci i Dziadka zbliża się wielkimi krokami! Dla zapominalskich przypada on w dniach 21 i 22 stycznia. W tym dniu, w sposób wyjątkowy możemy go świętować razem z naszymi dziadkami. W dzieciństwie zapewne twoimi prezentami dla dziadków były wszelkie prezenty wykonane samodzielnie, personalizowa…
WSPÓŁPRACUJEMY Z