1. Strona główna
  2. BLOG
  3. Dlaczego kawa usypia?

Usypiające właściwości kawy

Kawa słynie jako napój, dzięki któremu się pobudzisz i zyskasz od razu więcej energii. Niektórzy nie wyobrażają sobie rozpocząć dnia od filiżanki pysznej, gorącej kawy. Picie porannej kawy staje się rytuałem oraz krótką chwilą dla siebie podczas zabieganego poranka. Jednak dla niektórych kawa działa odwrotnie. Powoduje, że zamiast czuć pobudzenie, dopada nas senność.

 

                                   

 

 

Kofeina i jej właściwości

Kofeina to najpopularniejsza, naturalna substancja pobudzająca. Kofeina nie występuje tylko w ziarnach kawy, jak niektórzy myślą. Substancja ta występuje również w liściach herbaty, ziarnach kakaowca i guaranie. W jaki sposób kofeina działa na nasz organizm? Kofeina pobudza ośrodkowy układ nerwowy. Wpływa na koncentrację oraz poprawę naszego nastroju.

Kofeina działa na nasz organizm pozytywnie, pod warunkiem, że jej nie przedawkujemy. Optymalna dawka dzienna kofeiny to około 250 mg. Jak to obliczyć w praktyce? Przyjmuje się, że jedna filiżanka czarnej kawy jest to około 70 - 140 mg. Dlatego więcej, w tym przypadku, nie znaczy lepiej.

 

Drzemka kofeinowa

Drzemka kofeinowa to nic innego jak wypicie niewielkiej ilości kawy, przed krótką 15/20-minutową drzemką. Uważa się, że jest to lepsze połączenie, niż byśmy mieli te dwie rzeczy robić oddzielnie. Adenozyna, czyli produkt uboczny aktywności mózgu, podczas nagromadzenia się w dużych ilościach, przyczynia się do zmęczenia organizmu. Dlatego, aby usunąć adenozynę z naszego organizmu, potrzebna jest nam drzemka, ponieważ sen w sposób naturalny usuwa tę substancję.

 

Dlaczego kawa usypia?

Czy znajdujesz się w tym gronie osób, która po kawie czuje się senna? Jak to możliwe? Już wiemy, że kofeina hamuje receptory adenozyny, jednak nie oznacza to, że wstrzymuje jej produkcję. Dlatego zmęczenie może nas ogarnąć z podwójną siłą, kiedy receptory zostaną odblokowane.

W praktyce wygląda to tak, że im więcej kofeiny twój organizm przyjmie tym czas, w którym adenoza zostanie zablokowana, jest wydłużony. Dlatego, kiedy kofeina w twoim organizmie przestanie działać, możesz poczuć się jeszcze bardziej senny, niż byłeś przed wypiciem kawy. I dlatego często zdarza się, że mimo wypitej dużej, mocnej kawy i po chwilowym przypływie energii i tak mniej więcej po godzinie znowu powraca do nas niechciane zmęczenie.

Niewiedza związana właśnie z tym problemem doprowadza do tego, że ludzie często próbują się faszerować dużą ilością kawy, co nie jest najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji. Duża ilość kofeiny negatywnie wpływa na nasz organizm.

 

Nie zasypiaj, bydgoska kawa Cię pobudzi!

A jak kawa działa na ciebie? Wypijając filiżankę pysznej kawy dostajesz przypływu energii, czy może jednak robisz się senny? A próbowałeś naszej kawy z Bydgoszczy? Ona zdecydowanie powinna cię pobudzić! Jej niezwykły smak doda energii niejednemu śpiochowi. Jeżeli masz ciężki dzień i jest ci potrzebny zastrzyk energii, zajrzyj do naszej palarni kawy w Bydgoszcz! Mamy w ofercie najróżniejsze kawy smakowe tj. kawa whisky czy orzech laskowy. Na pewno każdy znajdzie tam coś dla siebie!

 

 

CO SŁYCHAĆ W BROMBERG KAFFEE?
Zestawy prezentowe dla Nauczyciela

Zestawy prezentowe dla Nauczyciela

    Koniec roku szkolnego to dla wielu niezwykle wyczekany dzień. Początek wakacji, piękna i słoneczna pogoda, plany na podróże małe i duże... Jest to także okazja do tego, by podziękować nauczycielom za ich pracę i trud włożony w nauczanie. Przygotowane przez nas zestawy prezentowe z etykietą "na…
Dzień Babci i Dziadka z Bromberg Kaffee

Dzień Babci i Dziadka z Bromberg Kaffee

Dzień Babci i Dziadka zbliża się wielkimi krokami! Dla zapominalskich przypada on w dniach 21 i 22 stycznia. W tym dniu, w sposób wyjątkowy możemy go świętować razem z naszymi dziadkami. W dzieciństwie zapewne twoimi prezentami dla dziadków były wszelkie prezenty wykonane samodzielnie, personalizowa…
WSPÓŁPRACUJEMY Z