1. Strona główna
  2. BLOG
  3. CZY PICIE KAWY JEST NIEZDROWE? - OBALAMY MITY

Czy picie kawy jest niezdrowe? #Obalamy mity

Głowa opada od braku energii? 

A może potrzebujesz troszkę zapału do popołudniowego treningu?

 

Skoro zawitałeś u nas na blogu jesteś zapewne osobą, która w takich momentach preferuje kawę. 

Z pewnością przy okazji jej picia nasuwa Ci się parę pytań.

 

Czy picie kawy jest zdrowe? 

Czy nie będzie to miało złego wpływu na moje zdrowie? 

A jeśli nie kawa to może herbata lub napój pobudzający? 

 

I tutaj z pomocą przychodzimy my ;) 

W dzisiejszym wpisie, spróbujemy przybliżyć Wam temat kawy i jej wpływu na samopoczucie oraz cały organizm.  

 

Zacznijmy od początku..

 

Czym jest kofeina? 

Kofeina to organiczny związek chemiczny znajdujący się w różnych surowcach roślinnych. Między innymi spotkamy ją w ziarnach świeżo palonej kawy, kakaowca czy też owocach guarany. Pijąc naturalną herbatę liściastą również spożywamy kofeinę choć tutaj nazywa się ją teiną. Jest jeszcze trzecia nazwa dla kofeiny czyli mateina którą spożywa się pijąc Yerba Mate.

 

Jak to się dzieje, że kawa wpływa na nas pobudzająco? 

 

Działanie kofeiny polega na tym, że pobudza ośrodkowy układ nerwowy, wpływając na wzrost koncentracji, refleksu i poprawę nastroju. Kofeina wpływa pobudzająco na działanie serca zwiększając siłę jego bicia oraz podwyższa tempo przemiany materii.

 

Czy kawa może złagodzić objawy migreny? 

Główną przyczyną bóli migrenowych jest rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Kofeina pozytywnie wpływa na pracę mózgu poprzez zwężenie naczyń krwionośnych oraz pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego. Efektem takiego działania jest poprawa koncentracji, pamięci i funkcji poznawczych szczególnie wśród osób starszych. Odpowiadając na pytanie. 

Tak, kawa jest w stanie uśmierzyć ból i poprawić nasze samopoczucie.

 

 

Wpływ kawy na organizm

No dobrze, skoro już wiemy, co dokładnie wpływa na nasze lepsze samopoczucie po wypiciu filiżanki kawy, teraz możemy skupić się na jej wpływie na nasz organizm. Przez długi czas, w wielu mediach krążyły pogłoski, że kawa wypłukuje witaminy i minerały z naszego organizmu. Jest to jednak mit, który spróbujemy dzisiaj obalić. 

 

Prawdą jest to, że ten jeden z najpopularniejszych napojów na świecie działa moczopędnie. Jest to jedna z przyczyn która wpłynęła na rozwój mitu na temat jego negatywnego wpływu na nasz organizm. Zagłębiając się w ten temat, dowiemy się, że dane działanie ma miejsce tylko przy sporadycznym piciu kawy. Ilość substancji wypłukanych w ten sposób z naszego organizmu jest bardzo znikoma. Wpływ tego zjawiska na nasz organizm jest nieznaczny. Efekt ten zanika także, przy regularnym piciu kawy.  

 

Jaka jest odpowiednia ilość kofeiny?  

Optymalna dawka kofeiny wynosi około 3 mg na kilogram masy ciała. Ciężko jest jednak sprowadzić to do prostego mnożenia tych dwóch wartości. Trzeba wziąć pod uwagę również nasz wiek oraz to jak regularnie spożywamy produkty zawierające kofeinę.

 

Kolejne nasuwające się pytanie to czy każdy rodzaj ziaren kawy zawiera taką samą ilość kofeiny?

Niestety musimy Was troszkę zasmucić, ponieważ tutaj zaczynają się schody. Ilość kofeiny zawierającej się w kawie zależy od wielu czynników. Trzeba brać pod uwagę rodzaj użytej kawy, sposób jej obróbki (przede wszystkim palenia) a nawet metody parzenia.

 

Arabica i Robusta - popularne odmiany kawy

 

Najpopularniejsze ziarna kawy to Arabica oraz Robusta. Ziarna gatunku Robusta zawierają o wiele więcej kofeiny, dlatego mają też silniejsze działanie pobudzające.

 

Kolejnym etapem jest proces palenia który w znacznym stopniu wpływa na zawartość kofeiny w ziarnach kawy. Im dłużej trwa wypalanie, tym mniej w nich kofeiny. 

Ze względu na obróbkę, ziarna różnią się od siebie wielkością. Także po zaparzeniu zależnie od użytego rodzaju ziaren świeżo palonej kawy, zawartość substancji pobudzającej będzie różna. 


Dla osób, szukających pobudzenia polecamy naszą świeżo paloną kawę, autorską mieszankę Original Blend. Zdobyła ona dwa razy nagrodę “ Nasze dobre z kujaw i pomorza” i do dziś pozostaje ulubienicą wielu naszych klientów. Charakteryzuje się przede wszystkim niskim stopniem palenia, niską kwasowością no i oczywiście ze względu na zawarte w niej ziarna Robusty - dużą zawartością kofeiny. Nadaje się zarówno do kaw czarnych, kaw mlecznych oraz jako podstawa kaw typu cappuccino, lattee lub flat white.

 

Jeśli jednak nie potrzebujecie dodatkowego zastrzyku energii ale cenicie sobie ten niezastąpiony smak popołudniowej małej czarnej, proponujemy Wam świeżo paloną kawę Brazil Blend. Jest to wysokiej jakości stuprocentowa Arabica. Nuty przewodnie to jej aromatu to czekolada i orzech a ciemne palenie zapewnia nam intensywny smak, lekko zmieniający się zależnie od sposobu jej palenia.

 

Trzecim lecz oczywiście nie najgorszym wyborem są naturalne herbaty liściaste - dla osób preferujących ten rodzaj napoju w późne zimowe wieczory też się coś znajdzie;) 


Na dziś to już niestety koniec!

Nie bójcie się, mamy jeszcze dla Was masę wiedzy na temat kaw i herbat oraz ich wpływu na nasz organizm. Zapraszamy do regularnego zaglądania na naszego bloga gdzie będziemy dzielić się z Wami naszą pasją do palenia, parzenia i picia kawy :)

Jeżeli chcielibyście zadać nam pytanie to możecie śmiało napisać do nas na Facebooku, Instagramie lub poprzez bramkę kontaktową.

Może to właśnie Twoje pytanie stanie się inspiracją dla kolejnego wpisu ;)


… A Ty na jaki gorący napój się dziś zdecydujesz?  ;D

CO SŁYCHAĆ W BROMBERG KAFFEE?
Zestawy prezentowe dla Nauczyciela

Zestawy prezentowe dla Nauczyciela

    Koniec roku szkolnego to dla wielu niezwykle wyczekany dzień. Początek wakacji, piękna i słoneczna pogoda, plany na podróże małe i duże... Jest to także okazja do tego, by podziękować nauczycielom za ich pracę i trud włożony w nauczanie. Przygotowane przez nas zestawy prezentowe z etykietą "na…
Dzień Babci i Dziadka z Bromberg Kaffee

Dzień Babci i Dziadka z Bromberg Kaffee

Dzień Babci i Dziadka zbliża się wielkimi krokami! Dla zapominalskich przypada on w dniach 21 i 22 stycznia. W tym dniu, w sposób wyjątkowy możemy go świętować razem z naszymi dziadkami. W dzieciństwie zapewne twoimi prezentami dla dziadków były wszelkie prezenty wykonane samodzielnie, personalizowa…
WSPÓŁPRACUJEMY Z