1. Strona główna
  2. BLOG
  3. Zalety i wady picia herbaty

Jak herbata wpływa na nasz organizm?

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów, które spożywamy. Herbata w chłodne dni, podczas przeziębienia, w trakcie śniadania… jest z nami w wielu sytuacjach. Herbata uzależnia tak samo, jak kawa. Niektórzy potrafią pić ją kilka razy dziennie w dużych ilościach. Jednak czy ktoś zastanawiał się, jak wpływa na nasz organizm?

 

                                             

Czy herbata jest dobra na nasze zdrowie?

Herbata pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, jednak musimy pamiętać o kilku zasadach jej spożywania. Warto zwrócić uwagę na sposób oraz czas parzenia. Kiedy jesteśmy zmęczeni, niekoniecznie musimy sięgać po kawę, aby nas pobudziła. Herbata ma również takie właściwości! Zawiera ona teinę, która pomoże pozbyć się zmęczenia, a także oczyścić organizm oraz wspomóc pracę naszego żołądka.

Herbata może nam pomóc również w walce z próchnicą, dzięki związkom fluoru, które są zawarte właśnie w tym napoju. Zapobiega również rozwojowi komórek nowotworowych.  Ciekawostka dla pracujących! Herbata pomaga również w koncentracji oraz skupieniu się. Jeżeli masz taką możliwość, pij herbatę podczas wykonywania swoich obowiązków w pracy. Podczas zatrucia pokarmowego, pomoże nam również mocna, gorzka herbata.

 

Jak często można pić herbatę?

Jeżeli dość często pijesz herbatę i zastanawiasz się, czy przypadkiem nie przesadzasz z jej ilością, odpowiemy na twoje wątpliwości. Trzy filiżanki herbaty dziennie to dużo? Jeżeli picie herbaty co jakiś czas w ciągu całego dnia sprawia ci przyjemność, nie musisz tego przerywać. Jednak trzeba uważać, aby nie przesadzić z tą ilością. Nieprzyjemne dolegliwości mogą wystąpić po przekroczeniu około 600 mg herbaty dziennie. Przelicza się, że jest to średnio około 10 szklanek.

 

Właściwości zdrowotne konkretnych herbat

  1. zielona herbata: oczyszcza nasz organizm, działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, pomaga obniżyć poziom naszego cholesterolu, chroni przed próchnicą zębów, zmniejsza stres, a nawet pomaga nam podczas zapalenia spojówek (parzymy zieloną herbatę, moczymy w niej wacik kosmetyczny i przemywamy nim nasze oko)

  2. biała herbata: może pobudzić nas tak samo efektywnie, jak kawa. Podobnie, jak inne rodzaje herbaty, posiada antyoksydanty pomagające w zapobieganiu rozwoju komórek nowotworowych oraz pomaga nam w koncentracji. Biała herbata działa na naszą skórę przeciwstarzeniowo, a także zwiększa odporność naszego organizmu
  3. czerwona herbata: jest dobrym napojem, dla osób, które są w trakcie odchudzania, ponieważ przyśpiesza metabolizm, wspiera w spalaniu tkanki tłuszczowej i oczyszcza organizm. Czerwona herbata posiada fluor oraz teinę. Poprawia nastrój oraz pamięć

  4. herbatki ziołowe: pomogą nam na różne dolegliwości. Mięta zadba o nasz żołądek, kiedy się przejemy. Melisa  uspokoi oraz zatroszczy się o nasz sen, bratek oczyści nasz organizm, dlatego może być przydatny w walce z trądzikiem, jak i zbędnymi kilogramami

Jakie są złe strony herbaty?

Jeżeli lubisz pić kilka herbat dziennie, pamiętaj, aby nie były one zbyt mocne, ponieważ wtedy łatwo jest ją przedawkować. Pamiętaj również, że herbata na pusty żołądek może wywołać również nudności oraz kiepskie samopoczucie. Dla najmłodszych mocna herbata może mieć również negatywny wpływ. Dlatego dzieciom najlepiej jest parzyć słabą, owocową herbatę.

Tanina jest substancją, która powoduje gorsze wchłanianie żelaza. Dlatego picie czarnej herbaty podczas spożywania posiłku nie jest zalecane. Przedawkowanie herbaty może powodować takie objawy, jak: ból głowy, drżenie mięśni, kołatanie serca oraz nadpobudliwość.

 

Podsumowanie

Jak widać, picie herbaty ma dużo plusów, ale też trzeba uważać z jej dawkowaniem oraz długością parzenia. Warto pamiętać, że jeżeli przykładowo herbata ma właściwości wspomagające pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej, nie oznacza to, że nagle masz zacząć pić ją w dużych ilościach. Jest to jedynie element wspomagający!

CO SŁYCHAĆ W BROMBERG KAFFEE?
Zestawy prezentowe dla Nauczyciela

Zestawy prezentowe dla Nauczyciela

    Koniec roku szkolnego to dla wielu niezwykle wyczekany dzień. Początek wakacji, piękna i słoneczna pogoda, plany na podróże małe i duże... Jest to także okazja do tego, by podziękować nauczycielom za ich pracę i trud włożony w nauczanie. Przygotowane przez nas zestawy prezentowe z etykietą "na…
Dzień Babci i Dziadka z Bromberg Kaffee

Dzień Babci i Dziadka z Bromberg Kaffee

Dzień Babci i Dziadka zbliża się wielkimi krokami! Dla zapominalskich przypada on w dniach 21 i 22 stycznia. W tym dniu, w sposób wyjątkowy możemy go świętować razem z naszymi dziadkami. W dzieciństwie zapewne twoimi prezentami dla dziadków były wszelkie prezenty wykonane samodzielnie, personalizowa…
WSPÓŁPRACUJEMY Z