1. Strona główna
  2. BLOG
  3. Sposoby parzenia kawy

Jakie są metody parzenia kawy?

Smak kawy zależy od rodzaju ziaren, ale również od metod jej parzenia. To, w jaki sposób ją przygotowujemy, może wpływać na walory smakowe. Co więcej, parzenie kawy może być równie przyjemne, co jej wypijanie! Każda metoda jest inna, a zarazem wyjątkowa i decyduje o intensywności, strukturze i smaku kawy. Te tradycyjne metody parzenia przy użyciu kawiarki lub ekspresu, a także alternatywy dla nich mogą sprawić, że odpowiednio dobrana i zmielona kawa zapewni niesamowity smak i aromat. Dowiedz się, jakie propozycje ma palarnia kawy Bydgoszcz.

 

Kawiarka

Kawiarka to nieco uproszczona wersja ekspresu, która stosowana jest na całym świecie. Swoją popularność zyskała dzięki niskiej cenie i prostocie w parzeniu kawy. Najczęściej korzystają z niej Włosi, Portugalczycy, Szwajcarzy oraz Węgrzy. Kawiarki dostępne są w różnych rozmiarach, co umożliwia dostosowanie do swoich potrzeb. Na rynku dostępne są także modele elektryczne.

Jak wygląda parzenie kawy? Wybór kawy jest naprawdę szeroki, a używa się zazwyczaj espresso. Możliwe jest również spróbowanie innych kaw, jak kawa regionalna z Bydgoszczy. Kawy mielonej nie parzy się w kawiarce ze względu na drobno zmielone ziarna.

Zmieloną kawę należy wsypać do sitka kawiarki, wypełniając je po brzegi. Ciepłą wodę należy wlać do zbiornika aż do wysokości wentyla. Zakręcić i umieścić na palniku. Górną pokrywę można pozostawić otwartą, aby kontrolować proces parzenia. Kawa zacznie wypływać po kilku minutach, a gdy nabierze złocistego koloru, należy zdjąć ją z ognia i przykryć. To ważne, aby kawa nie nabrała goryczki. Gdy przestanie wrzeć, kawę można przelać do filiżanki i dodać według uznania mleko.

 

 

 

 

 

 

 

Chemex

To urządzenie do parzenia kawy metodą przelewową. Wynaleziony przez chemika w 1941 roku, miał wydobywać największą ilość aromatów z kawy. Wyjątkowe naczynie w kształcie klepsydry wykonane jest z żaroodpornego szkła, które zabezpiecza przed pochłanianiem zapachów. Kawa z Chemexa ma delikatny i klarowny smak, zupełnie inny niż ta przygotowana w ekspresie. Ilość kawy i wody, które będą potrzebne do zaparzenia, zależy przede wszystkim od ziaren, ich zmielenia i tego, jak intensywny ma być napój.

Jak przygotować kawę? Należy umieścić filtr do kawy, aby utworzyć stożek i przelać gorącą wodą. Wodę z naczynia należy wylać. Zmieloną kawę wsypać do filtra i zamieszać delikatnie. Kolejnym krokiem jest zalewanie kawy okrężnymi ruchami wodą w 95°C. Kawa zalewana powinna być w stosunku 1:2, a w trakcie tego powstaną bąbelki na powierzchni. 

Gdy znikną, ponownie należy zalewać wodą, jednak tak by nie przelać ziaren. Proces powtarzany jest do zużycia wody. Gdy kawa spłynie na dno naczynia, należy wyjąć filtr i przelać napar do filiżanek. Proces powinien trwać maksymalnie 4,5 minuty.

Ekspres kolbowy

Parzenie kawy w ten sposób wymaga nieco czasu oraz cierpliwości.  Jednak… warto! Po uruchomieniu ekspres musi podgrzać znajdującą się w nim wodę. Nagrzewana jest także kolba umieszczona w głowicy ekspresu i filiżanki. Gorąca woda przepuszczana jest pod ciśnieniem przez kawę znajdującą się w kolbie. Kawa powinna być dobrze zmielona, ponieważ ma krótki kontakt z wodą podczas parzenia. Na rynku dostępne są także inne rodzaje ekspresów, a m.in. ciśnieniowy automatyczny oraz kapsułkowy. Odznaczają się prostotą wykonania oraz szybkim parzeniu kawy. Wiele z nich oprócz parzenia tradycyjnego espresso ma także funkcję parzenia ulubionych rodzajów kaw jak cappuccino, latte i wiele więcej.

 

 

Aeropress

To idealne urządzenia do zabrania w podróż! Wielu nawet twierdzi, że to właśnie z niego pochodzi najlepsza kawa. Cechą aeropressu jest prostota. Przepis na idealny napar? Odpowiednia temperatura wody, poziom ciśnienia i stopień zmielenia kawy. Istnieje kilka metod parzenia kawy, a jeśli chcesz wypić ją jak najszybciej, można to zrobić w niecałą minutę!

Aeropress składa się z cylindra, tłoka, sitka, filtrów, mieszadełka, lejka oraz miarki na kawę. Do sitka należy włożyć papierowy filtr, który przelany będzie wodą. Do odmierzonej ilości kawy, wlewa się gorącą wodę i pozostawia napar na kilkanaście sekund. Po tym czasie ponownie dolać wodę i odczekać. Po upływie czasu na cylinder zakłada się tłok i przeciska kawę do filiżanki. Kawa ta przypomina americanę, a po dodaniu mleka — latte.

 

 

 

 

 

 

French Press

Prasa francuska została skonstruowana w prosty sposób przy jednoczesnym zachowaniu eleganckiego wyglądu. Jest to szklany lub metalowy cylinder z tłokiem wewnątrz i sitkiem. Zaletą jest możliwość oddzielenia fusów kawy od naparu za pomocą tłoka. Przygotowanie kawy jest łatwe i szybkie.

Wodę zagotować w czajniku do temperatury 95°C. Kawę zmielić dość grubo i przesypać do french pressa. Zalać wodą w dwóch porcjach. Pierwsza mniejsza powinna wytworzyć zjawisko preinfuzji. Po kilku sekundach delikatnie wymieszać i wydobyć z niej najlepsze właściwości.

Dolać pozostałą część wody i nałożyć pokrywkę na urządzenie. Tłoczek należy opuszczać delikatnym ruchem, by odcisnąć fusy. Kawę podawać natychmiast, aby nie doszło do przeparzenia.

 

Podsumowanie

Przygotowanie kawy może być świetną przygodą! Metod parzenia jest o wiele więcej, jednak każda sprawia, że kawa ma swój charakterystyczny smak i aromat. W zależności od upodobań można wybrać odpowiedni sposób dla siebie. Co więcej, ekspresy do kawy nie są już tak popularne, a wielu miłośników kawy stawia na alternatywne parzenie tego napoju. Ważnym aspektem jest jednak wybór odpowiednich ziaren kawy, które znajdziesz także w Bromberg Kaffe.

 

 

Sprawdź nasze zestawy prezentowe z kawą w roli głównej!

 

CO SŁYCHAĆ W BROMBERG KAFFEE?
Zestawy prezentowe dla Nauczyciela

Zestawy prezentowe dla Nauczyciela

    Koniec roku szkolnego to dla wielu niezwykle wyczekany dzień. Początek wakacji, piękna i słoneczna pogoda, plany na podróże małe i duże... Jest to także okazja do tego, by podziękować nauczycielom za ich pracę i trud włożony w nauczanie. Przygotowane przez nas zestawy prezentowe z etykietą "na…
Dzień Babci i Dziadka z Bromberg Kaffee

Dzień Babci i Dziadka z Bromberg Kaffee

Dzień Babci i Dziadka zbliża się wielkimi krokami! Dla zapominalskich przypada on w dniach 21 i 22 stycznia. W tym dniu, w sposób wyjątkowy możemy go świętować razem z naszymi dziadkami. W dzieciństwie zapewne twoimi prezentami dla dziadków były wszelkie prezenty wykonane samodzielnie, personalizowa…
WSPÓŁPRACUJEMY Z