1. Strona główna
  2. BLOG
  3. Latte Art, czym jest oraz jak je tworzyć!

Latte Art, czym jest oraz jak je tworzyć!

Sztuka kawowa zwana Latte Art.  

Czym jest Latte Art.? 
Jest to sztuka tworzeni przeróżnych wzorów na świeżo palonej kawie w napoju, za pomocą mlecznej pianki, którą nanosi się na powierzchnię espresso. 

 

Skąd pochodzi Latte Art.? 
Wśród baristów krąży legenda, iż około lat dziewięćdziesiątych w największym mieście w stanie Waszyngton, pracował niejaki David Shomer.

Wykonując duże ilości kaw dziennie, w większości z wykorzystaniem mlecznej pianki, nie zważał na wzorki powstałe na powierzchni świeżo palonej kawy.

Jego klienci szybko jednak odnaleźli w nich przeróżne, ciekawe, znajome im kształty.

Z czasem David nauczył się wykorzystywać spienione mleko w celu urozmaicenia wyglądu popularnego napoju jakim jest kawa a dziedzinę nazwano Latte Art. 

 

“Latee Art. Free pouring” 
Sztuka wlewania mleka do kawy.  
Bardzo istotna jest tutaj temperatura zarówno espresso jak i mleka. Speniamy je przy pomocy gorącej pary, wydobywającej się z dyszy ekspresu ciśnieniowego, kolbowego

lub specjalnego spieniacza do kawy 

“Lattee Art. To etching “ 
Sztuka polegająca na wykorzystywaniu specjalnych przyborów takich jak patyczki, szablony, wzory oraz kolorowe syropy do kawy.

Możesz je znaleźć w praktycznie każdym sklepie, czy nawet wykorzystać przybory, które posiadasz w domu.

Ostrzegamy jednak, że jest bardzo trudna oraz czasochłonna sztuka, która wymaga dużo czasu oraz zaangażowania!
 
Jak zacząć tworzyć wzory? 
Przede wszystkim, sztukę tworzenia wzorów należy zacząć od podszkolenia swoich umiejętności przygotowywania kawy. Jak to mówią “diabeł tkwi w szczegółach”

i tutaj przysłowiowym diabłem będzie dobrze spienione mleko. Jeśli nie będzie ono idealnie przejrzyste, w temperaturze około 60 stopni- małe szanse,

że Twój wzór będzie dokładny oraz trwały. Jakiego mleka użyć? Na sam początek przygody z Latte Art, proponujemy mleko dla baristów o zawartości 3,2% tłuszczu.

Pamiętaj również, aby zacząć spieniać dobrze schłodzone mleko- dzięki temu, na jego powierzchni pojawi się o wiele mniej pęcherzyków powietrza!

Idealnie spienione mleko jest:

- w odpowiedniej temperaturze (moment podgrzewania przerwij w momencie, gdy dzbanek zaczyna parzyć Cię w ręce)

- nie powinno mieć "bąbelków"

- powinno być idealnie "wypolerowane" - (za pomącą okrężnych ruchów łączymy dalną warstwę mleka z górną)

 

Polecamy zaczynać od łatwych wzorów takich jak serce czy rozetka. No i na sam koniec- pamiętaj, trening czyni mistrza!
Powodzenia ;) 
 

LATTE ART
CO SŁYCHAĆ W BROMBERG KAFFEE?
Nowe produkty - kremowane miody z kawą

Nowe produkty - kremowane miody z kawą

Jak wiecie, naszą pasją są ziarna kawowce, które towarzyszą każdemu z nas na codzień. Jednakże najbardziej lubimy szukać nowych alternatyw na ich wykorzystanie.   Nowymi produktami, którymi chcielibyśmy się z Wami podzielić są kremowane miody. Wyobraźcie tylko sobie smak świeżo palonych ziaren kawy…
Ulubione produkty pracowników - Marta.

Ulubione produkty pracowników - Marta.

Dzień dobry Kawosze! Dzisiaj czwartek z naszymi pracownikami, w nieco innej formie Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że bardzo trudno jest nam odpowiedzieć na pytanie "Co Pan/Pani poleca?", ponieważ jak wiecie każdy z nas ma inny gust.A jakie preferencje smakowe ma nasza menegerka oraz baristka Marta…
WSPÓŁPRACUJEMY Z