1. Strona główna
  2. BLOG
  3. Latte Art, czym jest oraz jak je tworzyć!

Latte Art, czym jest oraz jak je tworzyć!

Sztuka kawowa zwana Latte Art.  

Czym jest Latte Art.? 
Jest to sztuka tworzeni przeróżnych wzorów na świeżo palonej kawie w napoju, za pomocą mlecznej pianki, którą nanosi się na powierzchnię espresso. 

 

Skąd pochodzi Latte Art.? 
Wśród baristów krąży legenda, iż około lat dziewięćdziesiątych w największym mieście w stanie Waszyngton, pracował niejaki David Shomer.

Wykonując duże ilości kaw dziennie, w większości z wykorzystaniem mlecznej pianki, nie zważał na wzorki powstałe na powierzchni świeżo palonej kawy.

Jego klienci szybko jednak odnaleźli w nich przeróżne, ciekawe, znajome im kształty.

Z czasem David nauczył się wykorzystywać spienione mleko w celu urozmaicenia wyglądu popularnego napoju jakim jest kawa a dziedzinę nazwano Latte Art. 

 

“Latee Art. Free pouring” 
Sztuka wlewania mleka do kawy.  
Bardzo istotna jest tutaj temperatura zarówno espresso jak i mleka. Speniamy je przy pomocy gorącej pary, wydobywającej się z dyszy ekspresu ciśnieniowego, kolbowego

lub specjalnego spieniacza do kawy 

“Lattee Art. To etching “ 
Sztuka polegająca na wykorzystywaniu specjalnych przyborów takich jak patyczki, szablony, wzory oraz kolorowe syropy do kawy.

Możesz je znaleźć w praktycznie każdym sklepie, czy nawet wykorzystać przybory, które posiadasz w domu.

Ostrzegamy jednak, że jest bardzo trudna oraz czasochłonna sztuka, która wymaga dużo czasu oraz zaangażowania!
 
Jak zacząć tworzyć wzory? 
Przede wszystkim, sztukę tworzenia wzorów należy zacząć od podszkolenia swoich umiejętności przygotowywania kawy. Jak to mówią “diabeł tkwi w szczegółach”

i tutaj przysłowiowym diabłem będzie dobrze spienione mleko. Jeśli nie będzie ono idealnie przejrzyste, w temperaturze około 60 stopni- małe szanse,

że Twój wzór będzie dokładny oraz trwały. Jakiego mleka użyć? Na sam początek przygody z Latte Art, proponujemy mleko dla baristów o zawartości 3,2% tłuszczu.

Pamiętaj również, aby zacząć spieniać dobrze schłodzone mleko- dzięki temu, na jego powierzchni pojawi się o wiele mniej pęcherzyków powietrza!

Idealnie spienione mleko jest:

- w odpowiedniej temperaturze (moment podgrzewania przerwij w momencie, gdy dzbanek zaczyna parzyć Cię w ręce)

- nie powinno mieć "bąbelków"

- powinno być idealnie "wypolerowane" - (za pomącą okrężnych ruchów łączymy dalną warstwę mleka z górną)

 

Polecamy zaczynać od łatwych wzorów takich jak serce czy rozetka. No i na sam koniec- pamiętaj, trening czyni mistrza!
Powodzenia ;) 
 

LATTE ART
CO SŁYCHAĆ W BROMBERG KAFFEE?
Zestawy prezentowe dla Nauczyciela

Zestawy prezentowe dla Nauczyciela

    Koniec roku szkolnego to dla wielu niezwykle wyczekany dzień. Początek wakacji, piękna i słoneczna pogoda, plany na podróże małe i duże... Jest to także okazja do tego, by podziękować nauczycielom za ich pracę i trud włożony w nauczanie. Przygotowane przez nas zestawy prezentowe z etykietą "na…
Dzień Babci i Dziadka z Bromberg Kaffee

Dzień Babci i Dziadka z Bromberg Kaffee

Dzień Babci i Dziadka zbliża się wielkimi krokami! Dla zapominalskich przypada on w dniach 21 i 22 stycznia. W tym dniu, w sposób wyjątkowy możemy go świętować razem z naszymi dziadkami. W dzieciństwie zapewne twoimi prezentami dla dziadków były wszelkie prezenty wykonane samodzielnie, personalizowa…
WSPÓŁPRACUJEMY Z