1. Strona główna
  2. BLOG
  3. Caffe Latte, Cappuccino, Espresso - poznaj różne rodzaje kaw!

Jak przygotować różne rodzaje kaw?

Świeżo mielona, aromatyczna kawa to napój, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie dnia. Kawę pijemy po przebudzeniu, w ciągu dnia, do ciasta, ale też w trakcie podróży. Każdy ma swój ulubiony rodzaj kawy – czarną, z mlekiem i… no właśnie! Mimo, że słyszałeś już o espresso, cappuccino czy latte, to czy potrafisz je rozróżnić? Dowiedz się więcej o najpopularniejszych kawach serwowanych w kawiarniach, również w naszej!

 

 

Kawa – ale jaka?


Wchodząc do kawiarnii przed nami ukazuje się widok menu z różnymi nazwami kaw. Są to różne sposoby podawania kawy w zależności od tego, co kto lubi! Mogą być to aromatyczne, mocne, czarne kawy lub delikatne z pianką mleka. Warto wiedzieć, jak nazywają się konkretne rodzaje kaw, aby zamówić taką, na którą mamy ochotę!


Espresso – zacznijmy od klasyki!


Dla tych, co jej nie znają, wielkość może być zaskoczeniem. Jednak moc i walory smakowe sprawiają, że już po trzech łykach zaczyna działać. To świeżo palona kawa na poranne pobudzenie! Jest naparem przygotowywanym z drobno mielonych ziaren kawy. Jej nazwa pochodząca od włoskiego espressivowyrazisty, doskonale oddaje jej charakter. Espresso ma wyrazisty smak, zapach i barwę. Zapewnienie odpowiedniej temperatury i ciśnienia parzenia pozwala uzyskać kawę o gęstej konsystencji z piękną cremą.


Kawa, by móc nazywać ją espresso musi spełniać standardy międzynarodowej organizacji World Coffee Events. Zatem kawa to musi mieć pojemność około 30 ml, powinno zostać użyte 14-20 g kawy, a temperatura ekstrakcji powinna utrzymać się na poziomie 90,5 – 96 stopni C.


Ristretto – jeszcze bardziej wyrazista!


Jest to espresso ze zdwojoną mocą! Przygotowywana jest w ekspresie z użyciem dwa razy mniejszej ilości wody niż w espresso. Napar ma bardzo intensywny smak, a filiżankę warto wypić jednym łykiem! Kawa podawana jest w klasycznej filiżance do espresso lub w mniejszej wersji. Jej specyficzny smak uznawany jest za napój dla koneserów.


Lungo i Americano – czarne kawy


Oba rodzaje tej kawy składają się z espresso z dużą ilością wody. Są najbardziej zbliżone do znanego w Polsce napoju, jakim jest czarna kawa wypijana w dużym kubku. Lungo z włoskiego oznacza długi, a w tym kontekście odnosi się do ilości wody (zawiera jej do 170 ml). Kawa jest delikatniejsza w smaku, ale wciąż aromatyczna. Americano tworzone jest przez dodanie gorącej wody do espresso.


Cappuccino – kawa z puszystą pianką


To chyba najbardziej znana kawa z mlekiem! Jej nazwa nawiązuje do brązowych habitów kapucynów (cappuccini), którzy właśnie ją stworzyli. Składnikami cappuccino jest espresso ze spienionym mlekiem, a pianka dodatkowo może być oprószona kakao lub czekoladą. Sekretem tej kawy jest właśnie pianka – kremowa i pozbawiona pęcherzy powietrza. Powinna być gruba na 1-2 cm. To głównie kawa mleczna, która zwiera aż 125 ml spienionego mleka i 25 ml espresso. Cappuccino jest elementem włoskich śniadań razem z rogalikiem lub kruchymi ciastkami.

 


Caffe Latte – jeszcze więcej mleka!


To odmiana kawy z mlekiem podawanej podobnie jak cappuccino. Składa się z podwójnego espresso uzupełnionego mlekiem oraz spienioną pianką mleczną. To zbliżona wersja tradycyjnego cappuccino, jednak nie ma w sobie tyle spienionego mleka. Pianka jest raczej dekoracją kawy, niż jej głównym elementem.


Latte Macchiato – trzywarstwowy przysmak


Z włoskiego „latte” oznacza mleko, tak więc możemy się spodziewać, że ten typ kawy jest napojem mlecznym. Proporcja wynosi w tym przypadku ¾ mleka i ¼ espresso. Latte Macchiato poznajemy po charakterystycznym trzywarstwowym podziale, który składa się z:

  • gorącego mleka,
  • espresso,
  • spienionego mleka.

Warstwy powstają przez większą gęstość mleka od kawy, która opada na dół, a pianka utrzymuje się na górze. To idealny napój dla miłośników mlecznej pianki, jednak nie oznacza to, że kawa nie pobudza! Jej bazą jest aromatyczne espresso, które nadaje całej kawie wyrazu.


Macchiato często mylone jest z caffe latte, jednak różnica polega na ich przygotowaniu. W tradycyjnym latte do espresso dolewane jest ciepłe, spienione mleko. W przypadku latte macchiato na dno szklanki wlewane jest spienione mleko, następnie po ściankach ostrożnie dolewa się espresso.


Mocha (Mokka) – dla miłośników słodkości


Kawa jest połączeniem aromatycznego, mocnego naparu z gęstą czekoladą. Mokka nie posiada mlecznej pianki, ale w zamian można do niej dodać bitą śmietanę i czekoladową posypkę! Jak ją przygotować? Do szklanki wlej roztopioną dowolną czekoladę i porcję espresso. Wymieszaj składniki, a na nie nałóż bitą śmietanę. W tym przypadku im więcej słodyczy tym lepiej!


Rodzaje kaw – podsumowanie


Przygotowanie każdego typu kawy wymaga wysokiej jakości ziaren kawy, ale też doświadczenia. Zrobienie kawy może wydawać się proste, jednak dla baristów jest to wręcz sztuka! Wydobycie aromatu i dostosowanie odpowiednich proporcji sprawia, że możemy cieszyć się przepyszną kawą. Zapraszamy do naszej kawiarni w Bydgoszczy, gdzie serwujemy prawdziwą, bydgoską kawę!

CO SŁYCHAĆ W BROMBERG KAFFEE?
Zestawy prezentowe dla Nauczyciela

Zestawy prezentowe dla Nauczyciela

    Koniec roku szkolnego to dla wielu niezwykle wyczekany dzień. Początek wakacji, piękna i słoneczna pogoda, plany na podróże małe i duże... Jest to także okazja do tego, by podziękować nauczycielom za ich pracę i trud włożony w nauczanie. Przygotowane przez nas zestawy prezentowe z etykietą "na…
Dzień Babci i Dziadka z Bromberg Kaffee

Dzień Babci i Dziadka z Bromberg Kaffee

Dzień Babci i Dziadka zbliża się wielkimi krokami! Dla zapominalskich przypada on w dniach 21 i 22 stycznia. W tym dniu, w sposób wyjątkowy możemy go świętować razem z naszymi dziadkami. W dzieciństwie zapewne twoimi prezentami dla dziadków były wszelkie prezenty wykonane samodzielnie, personalizowa…
WSPÓŁPRACUJEMY Z